Finlandia w 3 dni – co warto zwiedzić (i wiedzieć)

Czy da się zobaczyć coś fajnego w Finlandii przez 3 dni? Czy jest sens lecieć na tak krótko? Odpowiedź jest jedna – oczywiście! Ja miałam czas od pt nocy do pon nocy zatem 3 pełne dni. Co udało mi się zwiedzić? Zobaczcie poniżej 😉
finnish-flag-gffc82a9f0_6401. Helsinki
Lotnisko Vantaa leży ok 40 min busem (lub 30 min pociagiem) od Helsinek. To właśnie tam miałam bazę wypadową. Aby dojechać do Helsinek warto zainstalować sobie aplikację HSL, w której bez problemu kupisz bilety na komunikację. Warto tu zaznaczyć, że okolice Helsinek są podzielone na strefy – tym samym można kupić bilety np na strefy AB, ABC, BC itd. Każdy bilet ważny jest średnio 90 min. Bilety wahają się w granicach 2,8-4,10 euro. Na same Helsinki myślę, że starczy dzień. Helsinki mimo, ze są rozległe to spokojnie można zobaczyć najważniejsze rzeczy jednego dnia. Co warto zobaczyć? Na pewno katedrę, Kościół Temppeliaukio (kościół w skale), port, Kaplicę Ciszy Kamppi, port, Esplanadi, czy też okolice dwóch jezior.
Katedra Helsinki


Booking.com


Jesli przeraza Cie planowanie zwiedzania samemu to polecam organizowane darmowe wycieczki piesze 😉


2. Park Narodowy Nuuksio

Park Narodowy Nuuksio to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę. Do Parku można dojechać komunikacją miejską (z przesiadką w Espoo). Na miejscu znajdziecie wiele tras spacerowych, małą plażę, a także możliwość spotkania z reniferami.
IMG_20220814_224324_8133. Porvoo
Porvoo to urocze miasteczko leżące około godziny drogi od Helsinek.  Jest także najstarszym miastem w Finlandii. Słynie głównie z kolorowych domków (w tym czerwonych zabudów tuż przy rzece). Na Porvoo potrzebujecie maksymalnie pół dnia. Autobusy do Porvoo jeżdżą co około 15 minut (Onnibus – odpowiedniki starego Polskiego Busa).
IMG_20220816_151814_071
Gdybym miała więcej dni, z  pewnością pojechałabym do Turku i być może do Tallina. Chciałabym jeszcze zobaczyć Finlandię zimą więc kto wie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.