10 rzeczy, o których trzeba pamiętać przed wyjazdem do innego kraju

Czy Wam też przed każdym wyjazdem towarzyszy myśl, że czegoś nie zrobiliście i czegoś nie spakowaliście? Tak chyba będzie za każdym razem. Mam dla Was jednak małą ściągę na temat tego, co warto zrobić przed wyjazdem do innego kraju. Mam nadzieję, że uda mi chociażby w małym stopniu zmniejszyć towarzyszące wyjazdom uczucie niepewności 🙂
lista

 1. Ubezpieczenie
  Wybierając się do innego kraju jedną z najważniejszych rzeczy jest zakup ubezpieczenia. Dzięki temu nie tylko mamy zapewnioną pomoc w nagłym przypadku, ale też zyskujemy „spokój ducha” i możemy cieszyć się wyjazdem pod każdym względem. Warto tu zaznaczyć, że koszty ubezpieczenia nie są wbrew pozorom wysokie (ubezpieczenie za dzień w innym kraju to koszt zaledwie kilku zł) – sprawdźcie ubezpieczenie turystyczne na mfind.pl.
  ubezpieczenie
 2. Plan
  Mimo, ze jestem fanką spontanicznych wyjazdów, jestem jeszcze większa fanką zaplanowanych podróży. Wydaje mi się, że noclegi i wstępne rozeznanie co można zwiedzić w danym kraju to minimum. Zgadzacie się?
  plan
 3. Paszport
  Koniecznie sprawdźcie ważność paszportu. Paszport ważny jest nie tylko ze względu na wpuszczenie do danego kraju ale też niektóre kraje wymagają jego ważności przynajmniej przez pół roku. Przytoczę tu historię, która mi się przydarzyła. Wyjeżdżając do Stambułu okazało się, że aby kupić wizę online, paszport musi być ważny przez pół roku od momenty wkroczenia na teren Turcji.  Mój był ważny jakieś 5 i pół miesiąca. Tym samym musiałam jechać specjalnie do Warszawy po wizę (gdzie oczywiście opłata była wyższa niż zakup wizy online).
  paszport
 4. Wymiana pieniędzy/założenie konta walutowego
  Wymiana pieniędzy w Polsce przyniesie Wam większe korzyści niż w kantorach za granicą (zdecydowanie mniej korzystne przeliczniki). Jeśli z kolei nie chcecie nosić ze sobą gotówki warto rozważyć założenie konta walutowego – pamiętajcie jednak, że na wyrobienie karty się czeka  – i tu kolejna prawdziwa historia. Przed wylotem do USA zwlekałam z wyrobieniem karty do ost chwili i karta była gotowa dopiero, gdy byłam już na miejscu.
  euro
 5. Aplikacje
  Obecnie aplikacje to jedna z bardziej ułatwiających podróż rzeczy. Mowa tu o kilku kategoriach:
  – bezpłatny kontakt z rodziną i znajomymi: skype, whatsup
  – bilety lini lotniczych – np w aplikacji ryanair możesz przetrzymać bilety bez konieczności drukowania itp.
  whatsapp
 6. Szczepienia
  Wybierając się do krajów o innej florze bakteryjnej, warto sprawdzić, czy nie potrzeba przeprowadzić różnego typu szczepień. Większość szczepionek jest ważnych kilka lat, zatem nie jest to jednorazowa inwestycja.
  szczepienia
 7. Kontakty
  Krótko i zwięźle – warto mieć pod ręką kontakt to biura podróży, hoteli w których mamy rezerwacje, czy Ambasady.
 8. Rozeznanie
  Wybierając się do krajów egzotycznych, które są dla Nas coraz bardziej dostępne warto sprawdzić co można zobaczyć poza cudnymi plażami. Sprawdźcie ofertę wycieczek, czasami można się nieźle zaskoczyć. Np będą w Tajlandii nawet nie spodziewałam się takich cudów, jak np:
  chiang rai
 9. Bagaż podręczny – najważniejsze rzeczy
  Dobrą praktyką jest schowanie do bagażu podręcznego najważniejszych rzeczy – poza rezerwacjami, warto tu trzymać portfel, ładowarkę do tel, komplet bielizny, szczoteczkę do zębów. Będziecie za to wdzięczni, gdy Wasz bagaż główny nie dotrze na czas (czasami się zdarza).
 10. Poinformuj, gdzie będziesz
  Nawet jeśli wybierasz się tylko na kilka dni do innego kraju warto wprowadzić najbliższych w plan Twojej podróży. Przekaż im m.in daty lotów oraz adres miejsca w którym się zatrzymasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.