10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wizytą w Rzymie i Watykanie

Jakoś nigdy do Rzymu nie było mi po drodze. Jednak w czasie mojego ostatniego urlopu udało mi się upolować tanie loty i polecieć tam trochę niezaplanowanie. I muszę przyznać że był to strzał w 10 🙂 A co warto wiedzieć przed takim wyjazdem? Poniżej 10 rzeczy, które mam nadzieję Wam się przydadzą.
IMG_20200930_195743

  1. Rzym można całościowo zwiedzić na nogach
   Jeśli kusi Cię opcja 3-dniowego biletu na komunikację miejską to nie warto. Cały Rzym + Watykan można spokojnie przejść w 3 dni i zobaczyć wszystko. Wiele atrakcji jest koło siebie a te najdalsze są maksymalnie oddalone 20-25 min piechotą.
   Aby niczego nie przegapić polecam skorzystać z Free Walking Tour 😉

   IMG_20201001_120841

  2. Większość atrakcji zobaczysz z zewnątrz
   Jeśli zastanawiasz się, ile wydasz na bilety wstępu do atrakcji, to tak naprawdę możnaby się ograniczyć do 0 euro.
   Pod samo Koloseum można wejść bez żadnego biletu a Forum Romanum doskonale zobaczysz z chodnika.  Schody hiszpańskie czy Fontanna di Trevi to także miejsca, które zobaczysz za darmo.
   Tak samo jest z placem Św Piotra w Watykanie.
   IMG_20201001_132903
  3. Odpowiedni ubiór
   Do Bazyliki Św Piotra nie wejdziemy w krótkich spodenkach i koszulce na ramiączkach. Nawet w największy upał warto mieć ze sobą luźne długie spodnie w plecaku.
   IMG_20201002_124448
  4. Woda na upały
   W wielu miejscach jest są dostępne krany/fontanny, z których leci woda do picia. Warto mieć zatem butelkę pod ręką.
   hand-g54c304def_640
  5. Naciągacze
   Niestety dałam się nabrać osobom zbierającym podpisy. Tuż koło Forum Romanum zaczepił mnie chłopak zbierający podpisy na walkę z narkotykami a następnie namówił mnie na datek. Potem przeczytałam, że są to naciągacze i od wielu lat wyciągają pieniądze od turystów. Także nie dajcie się nabrać na te uśmiechy.
   survey
  6. Miej trochę gotówki
   W większości atrakcji/sklepów/restauracji zapłacisz kartą (doskonale sprawdza się tu revolut). Zdarzyło mi się jednak, że chcąc wejść na kopułę Bazyliki Św Piotra za bilet można było zapłacić tylko gotówką. Ps w ramach ciekawostki – są tam 2 ceny. Jedna za wejście całością schodami, a druga winda + schody. Ja wzięłam całość schodami i zdziwiłam się, bo tak naprawdę tych schodów, które zastępuje winda wcale nie ma tak dużo. Różnica w cenie 2 euro.
   Gotówką płaci się także podatek miejski w zakwaterowaniu.
   euro
  7. Śniadania na słodko
   Nie zdziwcie się, jeśli w większości miejsc dostanie śniadania jedynie na słodko (np. rogalik i kawa). Jeśli nie lubicie tak jadać, pomyślcie nad zakupami w markecie i zjedzeniu śniadania w domu.
   rome
  8. Dziurka od klucza
   Jeśli planujecie zwiedzanie Rzymu nie pomińcie dziurki od klucza. Nie wszędzie będzie wymieniona a według mnie warto ją zobaczyć. Jest to dziurka, przez którą idealnie widać kopułę Bazyliki Św. Piotra
   rome-gee6a72fd3_640
  9. Październik – czy to dobry czas?
   W Rzymie byłam od 20.9 do 4.10. Temperatura sięgała ok 18 stopni. Jednak gdy ja chodziłam ubrana w krótkie spodenki i krótką koszulkę, na mieście wielu Włochów było ubranych w kurtki.
   hdrBooking.com

  1. Nie wracaj samolotem z samego rana z Rzymu
   To dodatkowa rada ode mnie. Dojazd z lotniska Ciampino jest bardzo prosty i bardzo tani. Całość zajmuje ok 40 min (autobus + metro) i kosztuje 1.5 euro. Jednak zamawiając lot powrotny nie przywiązywałam zbytnio uwag do godziny wylotu. Okazało się, że mając lot o 7:25 i chcąc być na lotnisku przynajmniej o 6 nie miałam możliwości dojazdu komunikacją miejską. Zostało mi pojechanie taksówką za 30 euro (to ustalona w Rzymie cena za transport lotnisko – centrum). Mogłam tego uniknąć bo i tak nie leciałam do swojego miasta i rozważałam kilka miast.
   airplane wing 

   Zdjęcia: pixabay, ja 😉

 

Jeden komentarz do “10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wizytą w Rzymie i Watykanie”

 1. Jeszcze nigdy nie byłam w Rzymie, chociaż nie jest to tak daleka wyprawa. Na pewno kiedyś się zdecyduję, ponieważ moim zdaniem jest to miejsce warte zobaczenia, chociaż raz w życiu. Takie poradniki są bardzo pomocne, można się wtedy odpowiednio przygotować do wyjazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.