10 ciekawostek na temat Portugalii

Portugalia była na mojej liście już od bardzo dawna. Jako że udało mi się ją odwiedzić kilka miesięcy temu, postanowiłam zebrać 10 najlepszych ciekawostek na temat tego kraju 😉 Gotowi?

1.Do Portugalii można się dostać kolejką tyrolską 😉 Kolejka Limitzero łączy hiszpańskie Sanlucar de Guadiana w Andaluzji i portugalskie Alcoutim.  Jej długość wynosi 720 m. Co ciekawe,  prędkość dochodzi nawet do 80 km/h!

2. W Portugalii, a dokładniej w Lizbonie znajduje się Most 25 Kwietnia – łączący Lizbonę, stolicę Portugalii z gminą Almada na lewym brzegu rzeki Tag. Niektórzy mylą jego zdjęcia ze słynnym mostem w San Francisco.

3. Nowy Jork jest położony na równi z centrum Portugalii

4. „Prawie” 20 minutowy Król
Książę Ludwik Filip prawie został królem  na 20 minut. Miało to miejsce w wyniku zamachu na jego ojca, króla Doma Carlosa I, który podczas tego zamachu zmarł. Książę Ludwik Filip również został ranny w  zamachu, w wyniku czego zmarł 20 minut po swoim ojcu. Według prawa, po śmierci swojego ojca powinien zostać królem. Jednak jako że nie został ogłoszony królem przez parlament, formalnie za króla nigdy nie został uznany.

5. Madera uważana jest za Hawaje Europy

6.Najdłuższe portugalskie słowo to: pneumoultramicroscopicossilicovulcanoconiótico.
Z kolei pamiętacie prawie 20 minutowego króla? Jego pełne imię i nazwisko to: Luís Filipe Maria Carlos Amélio Fernando Victor Manuel António Lourenço Miguel Rafael Gabriel Gonzaga Xavier Francisco de Assis Bento de Bragança Orleães Sabóia e Saxe-Coburgo-Goth.

7. Makau w Chinach aż do 1999 roku należało właśnie do Portugalii – było pierwszą i najdłużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin.

8. Rio de Janerio było stolicą Portugalii. Miało to miejsce w latach 1808 do 1821, gdy rodzina królewska z Janem VI na czele schroniła się tam przed inwazją wojsk napoleońskich.

9. Być królową dopiero po śmierci
Inês de Castro, galicyjskiej szlachciance, 2 lata po śmierci został nadany status królowej. Jak do tego doszło? 2 lata po jej śmierci, na tronie zasiadł Król Piotr, który wyznał, że Inez była jego potajemną żoną i kazał pośmiertnie nadać jej status królowej.

10. Przylądek Roca (Cabo da Roca) jest najdalej wysuniętym na zachód  punktem lądu stałego Europy.

2 komentarze do “10 ciekawostek na temat Portugalii”

  1. Żałuję, że dopiero teraz trafiłem na Twój wpis o Portugalskich ciekawostkach! Mega! Co oznacza to długie słowo? :>

  2. Fajny wpis, 10 ciekawych faktów na temat Portugalii, czytając go przekonałem się jak niewiele wiedziałem o tym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.