10 ciekawostek, których nie znaliście na temat Albanii

Albania na mojej liście jest od dłuższego czasu. Nie raz widziałam zdjęcia piaszczystych plaż z turkusową wodą w tle, czy piękne parki  kryjące w sobie nieznane mi gatunki roślin. Ten niesamowicie przepiękny kraj to spełnienie wszystkiego, czego można oczekiwać od wakacji.  Ale nie tylko! Poniżej przygotowałam dla Was 10 ciekawostek, na temat tego kraju. Znaliście je?
albania1

1.Albania leży tylko 72km… od Włoch 🙂
Ciekawostki o Albanii zacząć należy of faktu, że  Albania leży tylko 72 km od Włoch. Tym samym, nie sposób by w tym niewielkim kraju zabrakło pięknych piaszczystych plaż, bujnej roślinności i zapierających dech w piersiach zabytków.
albania2

2. Miasto tysiąca schodów – Gjiorkarster
Gjiorkarster – jedno z najchętniej odwiedzanych miasteczek,  położenie jest na trzech zboczach. Łatwo się domyślić, że to właśnie powód, dlaczego nazywane jest miastem tysiąca schodów. Warto tu zaznaczyć, że schody nie są dla turystów powodem do zniechęcenia – wręcz przeciwnie. Taki klimat i forma miasteczka na długo pozostaje w pamięci. Warto tu wspomnieć, że miasteczko zostało wpisane na listę UNESCO.

architecture-3812400_640

3. Pierwszy ateistyczny kraj… na świecie!
Niewiele osób wie, że Albania stała się pierwszym na świecie krajem ateistycznym. Miało to miejsce w 1967 roku.  Co więcej, swego czasu religia została na tyle zakazana, że każdy łamiący prawo miał trafić do więzienia nawet do 10 lat. Teraz jest to kraj bardzo tolerancyjny religijnie. Uznawane są również śluby mieszane.

family-2811003_640

4. Nie ma bunkrów, ale… a nie, jednak są!
I to ile!  W całym kraju jest ich ponad 750 tysięcy, co w przeliczeniu na każdy kilometr kwadratowy wynosi ok 6! Oczywiście wiele z nich stało się atrakcją turystyczną, które przyciągają turystów z całego świata.

Bunkers.in.Albania

5. Tak znaczy nie, a nie znaczy tak 🙂
A dokładniej chodzi o fakt, że gdy Albańczyk potrząsa głową na boki, to oznacza, ze się z Tobą zgadza. Z kolei, gdy skinie głową, ma inne zdanie i się z Tobą nie zgadza. Jak u kobiet 🙂

albania_368_98614_142235_1000x1000

6. Matka Teresa
… była Albanką 🙂
matka teresa

7. Bezpieczeństwo przede wszystkim
Albania to bardzo bezpieczny kraj. Panuje tu zasada, że gościom (czyli turystom) włos z głowy spaść nie może.
joy-1740311_640

8. Pomnik Chopina
W stolicy Albanii, Tiranie znajduje się pomnik Fryderyka Chopina. Jest on umieszczony oczywiście na… placu Chopina :). Pomnik jest autorstwem Polaka – Andrzeja Renesa.
chopin

9. Granica Albania/Macedonia Północna w… jeziorze
Jedno z najbardziej lubianych przez turystów Jezioro Ochrydzkie, okazuje się być także częścią granicy między Albanią a Macedonią (Północną).

jezioro ochrydzkie

10. 9 km od Korfu
Zaczeliśmy od 72km od Włoch, a kończymy na 9km od Korfu. O czym mowa? Oczywiście o Sarandzie – najpopularniejszej miejscowości turystycznej Albanii.

sarande-2702827_640

Jeśli narobiłam Wam smaka na Albanie, to ciekawą ofertę znajdziecie na stronie https://r.pl/albania.

Wpis powstał we współpracy z R.pl
Źródła zdjęć: wikipedia, pixaby, r.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.