5 ciekawostek, których nie wiecie o Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu

Poznań – jedno z najpiękniejszych i najlepszych do życia miast w Polsce. Stary Rynek, Palmiarnia, Browar – to tylko kilka z wielu naprawdę fajnych miejsc w Poznaniu. Również jednym z nich jest Muzeum Historii Ubioru. Poznajcie ciekawostek związanych z tym miejscem.poznan

 1. W muzeum znajduje się największy w Polsce prywatny zbiór XIX-wiecznych, kompletnych sukien. Tym samym, w żadnym innym miejscu nie znajdziecie tak zróżnicowanych, jak i doskonale zachowanych eksponatów. Co istotne, eksponaty wystawione są tylko częściowo, a wystawy zmieniają się 2 – 3 razy w roku. Z tego powodu warto zajrzeć tutaj częściej, gdyż muzeum nigdy nie bedzie takie same :)
  Bodice-ca.-1845-1855-5073
 2. Krynonila, turniura
  Muzeum Historii Ubioru to miejsce pełne tajemniczych słów jak krynolina, turniura, czy fortugał. Czym są, czym się różnią? Wystarczy jedna wizyta, by taką wiedzę przyswoić w łatwy i przyjemny sposób.
  suknia
 3. 50 zabytkowych eksponatów
  Muzeum posiada około 50 zabytkowych eksponatów, które tylko czekają na odwiedzających.
  Suknia-wizytowa-1888-r.-2-of-3
 4. Cykliczne wydarzenia
  Muzeum to nie tylko „wystawa eksponatów”, To również liczne wydarzenia, takie jak: „Czego oczy nie widzą – historia bielizny w XIX wieku” czy np. Gra muzealna (Detektywistyczna gra zespołowa z elementami Escape Roomu i LARP’a)
  muzuem
 5. Równolegle z muzeum działa pracownia rekonstrukcji dawnych ubiorów „Stroje z Pasją”, która prowadzi podstawową konserwację zabytkowej kolekcji, a także wykonuje rekonstrukcje strojów historycznych.
  dress-1900-4750
  Więcej o muzuem przeczytacie na stronie: https://xixgallery.com/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.