10 sposobów na tanie podróżowanie

W tym roku podróże zaczęłam od Malagi (w styczniu), w marcu byłam w Palermo, a maj to czas na Maltę. Jak nie zrujnować się takimi wyjazdami? Sprawdźcie poniżej kilka moich sprawdzonych sposobów na to, jak tanio podróżować :)
travel1. Wcześniejszy zakup biletu
Porada numer jeden – odpowiednio wcześnie kupić bilet. A kiedy wypada to „odpowiednio wcześniej?” Około 1,5 -2 mc przed wyjazdem. Czemu nie np. last minute (mowa tu o samym locie, nie ofercie last minute z hotelem)? Prosta przyczyna – linie lotnicze wiedza, że jeśli ktoś kupuje bilet na dzień, dwa dni przed wylotem, jest to prawdopodobnie sytuacja awaryjna i taka osoba zapłaci każdą kwotę, by znaleźć się w danym miejscu.  A czemu nie kilka mc do przodu? Ceny przeważnie są wtedy stabilne i linie z racji na długi czas na zakup biletu nie prowadzą każdych akcji promocyjnych.
ryanair

2. Darmowy bagaż Ryanair
Porada numer dwa – podróż z darmowym bagażem.  Darmowa torba/plecak Ryanaira o wymiarach 40 x 25 x 20 jest naprawdę pojemna/y. Tylko rzeczywiście warto kupić plecak dokładnie o takich wymiarach – ważne jest przy tym, by był w pełni kwadratowy (bez zaokrąglonych brzegów). W takiej postaci bez problemu da się spakować na 3-5 dni. Jaka jest na tym oszczędność? Wykupienie podręcznej walizki (50 x 40 x 20) to koszt rzędu ok 45 zł za jedną stronę lotu, a tym samym ok 90 zł w obie strony. Z kolei plecak to jednorazowy koszt niecałych 50 zł. Inwestycja w niego zwraca się już lecąc w 1 stronę, a zarobimy na niej już w locie powrotnym :)
Osobiście preferuje plecaki, nie torby. Wynika to głównie z wygody podróżowania, zdrowia (brak przekrzywienia kręgosłupa na 1 stronę), a także możliwości zawieszenia go na walizce.
Plecak o wymiarach idealnych na darmowy bagaż w Ryanairze kupicie tutaj: https://reverse.sklep.pl/pl/p/Plecak-torba-do-samolotu-RYANAIR-40x20x25-darmowy-bagaz-podreczny/168
plecak1
PS A tak w ogóle, czyż taki plecaczek nie jest piękny :)))))?

3. Karta Revolut
Idziemy dalej – karta revolut. Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście to czas najwyższy ją poznać. Jest to karta, dzięki której można płacić zbliżeniowo/normalnie w wielu walutach. Jakie są zalety? Przede wszystkim bardzo korzystne przewalutowanie. Tym samym oszczędzamy już na samym początku przygody z obcą walutą. Co więcej, możemy zamienić złotówki na dowolną walutę w 2 sekundy.  Jest to o tyle przydatne, że nie musimy wymieniać większej ilości pieniędzy – zapas możemy mieć właśnie w złotówkach. Co za tym idzie? Po powrocie nie zostajemy z resztkami obcych walut (oprócz EUR czy USD oczywiście), z którymi już prawdopodobnie nic nie zrobimy.
revolut

4. Podróżuj w grupie
Ameryki tu nie odkryłam, ale warto przypomnieć czemu podróżowanie w grupie jest o wiele tańsze niż podróżowanie samemu/w parze. Odnosi się to głównie do grupowego wynajmu noclegów / wynajmu samochodu / biletów wstępu do zabytków (grupowe zniżki) czy też biletów transportu (zniżki grupowe lub bilet wielokrotnego użytku dla kilku osób).
grupa

5. Zakwaterowanie ze zwrotem / zniżką
Po co przepłacać za nocleg, skoro są najróżniejsze możliwości zapłacenia mniej. Poniżej podaje dwa najbardziej przydatne sposoby :)
Booking.com oferuje kod, za sprawą którego dostaniecie po powrocie 50 zł na swoją kartę. Pieniądze otrzymacie, gdy wejdziecie na stronę booking i zarezerwujecie jakikolwiek nocleg z linka poniżej:
https://www.booking.com/s/34_6/bcc36007

Z kolei AirBnb daje 100 zł na nocleg za założenie nowego konta. Haczyk – działa tylko na nowe konto plus oczywiście trzeba to zrobić z dedykowanego linka. A link znajdziecie poniżej :)
www.airbnb.pl/c/karolinak1553
airbnb

6. CouchSurfing
Jeśli z kolei nie chcecie płacić nic za nocleg, możecie skorzystać z CouchSurfingu. W najprostszych słowach to nic innego, jak „darmowe wypożyczenie kanapy”. Osobami udostępniającymi taki nocleg są przeważnie podróżnicy, którzy w zamian oczekują tego samego,  gdy akurat będą odwiedzać nasz kraj.
couch

7. Zwiedzanie za darmo
Wiele Europejskich miast oferuje tzw. Free Walking Tours – tym samym zwiedzasz na pieszo najważniejsze miejsca w danym mieście (jeśli miasto jest większe, to przeważnie jest kilka tras).  A tak przy okazji – są też PubCrowl tours – czyli chodzenie po pubach (to jednak z reguły jest już płatne ;))
tour

8. Darmowe ubezpieczenie
Jak nic nie zapłacić za ubezpieczenie? Wyrabiając sobie kartę EKUZ – jest ona ważna 1 rok od wyrobienia i nic nie kosztuje. Za jej sprawą mamy możliwość nieodpłatnego korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i EFTA – bez wyłączeń na choroby przewlekłe, czy amatorskie uprawianie sportów.
ubezpieczenie

9. Zwiedzanie poza sezonem
Zalet zwiedzania poza sezonem jest wiele. Brak tłumów to tylko jedna z nich. Największą zaletą są niższe ceny – zarówno lotów, jak i noclegów czy cen na miejscu. Sama doświadczyłam sytuacji, gdy pod koniec kwietnia 2017 byłam na Krecie i 28 kwietnia (piątek przed majówką) trzeba było zapłacić za leżaki i ręczniki, które jeszcze dnia poprzedniego były darmowe. Po prostu zaczął się sezon :)
poza sezonem

10. Wolontariat / Praca za Dom
Istnieje także opcja podróżowania w zamian za wykonywanie pracy.  Jest wiele organizacji, które takie wyjazdy organizują. Najczęściej ma to formę – praca w zamian za zakwaterowanie + jedzenie.  Z takiej opcji warto skorzystać przynajmniej raz w życiu :) W moim przypadku było to praca na campie w USA oraz wolontariat w Rumunii. Fantastyczne przeżycia.
wolontariat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.