10 rzeczy, które należy zrobić przed wyjazdem

Ile razy bym nie wyjeżdżała, za każdym razem mam te same myśli – „Co muszę zrobić przed wyjazdem?”, „Na pewno o czymś zapomnę!” Jako że właśnie jestem na kilka dni przed kilkudniowym urlopem, postanowiłam zebrać 10 najważniejszych rzeczy, o których nie mogę zapomnieć:

1. Lista rzeczy
Może to zabrzmi dziwnie, ale pierwszą rzeczą na mojej liście jest lista 😉 Chodzi oczywiście zarówno o listę rzeczy do zabrania, jak i o listę rzeczy do wykonania. Akurat jestem taką osobą, która bardzo często trzyma taką roboczą kartkę na biurku  i co jakiś czas dopisuje na niej coś, co się przypomni. Co więcej, często robię listę rzeczy do dopakowania rano, na której niezmiennie od lat pozycja 1 i 2 to szczoteczka do zębów i prostownica ;P

giphy

2. Plan podróżowania
Punkt ten jest od niedawna o tyle dla mnie ważny, że będąc w Tajlandii zupełnie przypadkowo dowiedziałam się, że w pobliżu znajduje się Golden Triangle (miejsce styku Laosu/Birmy/Tajlandii). Gdybym dowiedziała się po fakcie, że miałam okazję tam pojechać a nie wiedziałam, byłabym bardzo zawiedziona. Tym samym fajnie jest poczytać trochę o miejscu/okolicach w które się wybieramy i zaplanować dni na 100%.

plan

3. Ubezpieczenie
Tu chyba nie muszę Was przekonywać. Przezorny zawsze ubezpieczony. Jak się okazuje, ubezpieczenie na kilka dni w europejskim kraju to koszt ok 20-30 zł. Ja używam tej porównywarki ubezpieczeń turystycznych

insurance

4. Wydrukowane dokumenty/potwierdzenia/rezerwacje
Wiem, wiem, wiem. Wszystko można mieć teraz w smartfonie. Ja jednak wolę wydrukować sobie bilety, rezerwacje z hotelu itp. Do tego warto mieć skany dokumentów (plus wysłać sobie je na pocztę).

hotel

5. Wymienić pieniądze
Jak jedziemy w kilka osób to można wymienić je razem by dostać lepszy kurs. Jeśli jest to np. wyjazd na dłużej, warto założyć sobie konto walutowe.

monry

6. Roaming
Od 15.06 roamingu nie będzie. Ale do tej pory musimy mieć włączony. No i teraz historia z życia wzięta. Mam super ofertę na kartę, gdzie całość doładowania wymieniam na pakiety smsów/neta/darmowe rozmowy. Więc mam na koncie 0 zł i teraz lecąc na wakacje muszę doładować specjalnie konto ponadprogramowymi pieniędzmi, żeby chociażby móc odbierać telefon czy wysłać smsa do hotelu.  Wiem, problem 1 świata :P.
Co jeszcze jest fajne – dobrze mieć telefon na 2 karty sim.

tel

7. Kontakty dla najbliższych
Lecąc do Tajlandii wpadliśmy na pomysł, że jako że nasi rodzice kompletnie się nie znają to fajnie by było zrobić listę ich numerów telefonów i wysłać je do wszystkich rodziców. Z jednej strony myśleliśmy, że może ich to zaniepokoić, ale okazało się, że jednak ten pomysł był trafny. Rodzice mieli pewność, że mogą zadzwonić na wszelki wypadek do innej mamy czy taty i poplotkować (co się oczywiście nie wydarzyło ;p)

lista

8. Szczepienia
punkt ważny szczególnie jeśli lecicie w region z inną florą bakteryjną. Plus fajnie jest znów powiedzieć „Ej, nie w szczepionkę” 😉

szczepionka
9. Ambasada
Dobrze jest mieć pod ręką dane ambasady Polski w danym kraju – to przecież tam zawsze zamierzają bohaterzy filmów, gdy grozi im niebezpieczeństwo 😛

flaga

10. Podręczna bielizna
Ostatni punkt jest szczególnie ważny, gdy wybieracie się gdzieś z przesiadką.  Jestem tego żywym przykładem. Wyobraźcie sobie, że lecąc do Stanów z 2 przesiadkami, na docelowym lotnisku okazało się, że moje bagaże nie doleciały. Musiałam na nie czekać 5 dni. Taką samą sytuację miała moja koleżanka rok wcześniej, dlatego na wszelki wypadek wzięłam kilka niezbędnych rzeczy (jak np. bielizna na zmianę czy szczoteczka itp) do bagażu podręcznego. Uratowało mnie to :)
lugg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.