10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wizytą w Rzymie i Watykanie

Jakoś nigdy do Rzymu nie było mi po drodze. Jednak w czasie mojego ostatniego urlopu udało mi się upolować tanie loty i polecieć tam trochę niezaplanowanie. I muszę przyznać że był to strzał w 10 :) A co warto wiedzieć przed takim wyjazdem? Poniżej 10 rzeczy, które mam nadzieję Wam się przydadzą.
IMG_20200930_195743

 1. Rzym można całościowo zwiedzić na nogach
  Jeśli kusi Cię opcja 3-dniowego biletu na komunikację miejską to nie warto. Cały Rzym + Watykan można spokojnie przejść w 3 dni i zobaczyć wszystko. Wiele atrakcji jest koło siebie a te najdalsze  są maksymalnie oddalone 20-25 min piechotą.
  IMG_20201001_120841
 2. Większość atrakcji zobaczysz z zewnątrz
  Jeśli zastanawiasz się, ile wydasz na bilety wstępu do atrakcji, to tak naprawdę możnaby się ograniczyć do 0 euro.
  Pod samo Koloseum można wejść bez żadnego biletu a Forum Romanum doskonale zobaczysz z chodnika.  Schody hiszpańskie czy Fontanna di Trevi to także miejsca, które zobaczysz za darmo.
  Tak samo jest z placem Św Piotra w Watykanie.
  IMG_20201001_132903
 3. Odpowiedni ubiór
  Do Bazyliki Św Piotra nie wejdziemy w krótkich spodenkach i koszulce na ramiączkach. Nawet w największy upał warto mieć ze sobą luźne długie spodnie w plecaku.
  IMG_20201002_124448
 4. Woda na upały
  W wielu miejscach jest są dostępne krany/fontanny, z których leci woda do picia. Warto mieć zatem butelkę pod ręką.
  woda
 5. Naciągacze
  Niestety dałam się nabrać osobom zbierającym podpisy. Tuż koło Forum Romanum zaczepił mnie chłopak zbierający podpisy na walkę z narkotykami a następnie namówił mnie na datek. Potem przeczytałam, że są to naciągacze i od wielu lat wyciągają pieniądze od turystów. Także nie dajcie się nabrać na te uśmiechy.
  survey
 6. Miej trochę gotówki
  W większości atrakcji/sklepów/restauracji zapłacisz kartą (doskonale sprawdza się tu revolut). Zdarzyło mi się jednak, że chcąc wejść na kopułę Bazyliki Św Piotra za bilet można było zapłacić tylko gotówką. Ps w ramach ciekawostki – są tam 2 ceny. Jedna za wejście całością schodami, a druga winda + schody. Ja wzięłam całość schodami i zdziwiłam się, bo tak naprawdę tych schodów, które zastępuje winda wcale nie ma tak dużo. Różnica w cenie 2 euro.
  Gotówką płaci się także podatek miejski w zakwaterowaniu.
  euro-2137482_1920
 7. Śniadania na słodko
  Nie zdziwcie się, jeśli w większości miejsc dostanie śniadania jedynie na słodko (np. rogalik i kawa). Jeśli nie lubicie tak jadać, pomyślcie nad zakupami w markecie i zjedzeniu śniadania w domu.
  rzym sniadanie
 8. Dziurka od klucza
  Jeśli planujecie zwiedzanie Rzymu nie pomińcie dziurki od klucza. Nie wszędzie będzie wymieniona a według mnie warto ją zobaczyć. Jest to dziurka, przez którą idealnie widać kopułę Bazyliki Św. Piotra
  dziurka
  dziurka
 9. Październik – czy to dobry czas?
  W Rzymie byłam od 20.9 do 4.10. Temperatura sięgała ok 18 stopni. Jednak gdy ja chodziłam ubrana w krótkie spodenki i krótką koszulkę, na mieście wielu Włochów było ubranych w kurtki.
  hdr
 10. Nie wracaj samolotem z samego rana z Rzymu
  To dodatkowa rada ode mnie. Dojazd z lotniska Ciampino jest bardzo prosty i bardzo tani. Całość zajmuje ok 40 min (autobus + metro) i kosztuje 1.5 euro. Jednak zamawiając lot powrotny nie przywiązywałam zbytnio uwag do godziny wylotu. Okazało się, że mając lot o 7:25 i chcąc być na lotnisku przynajmniej o 6 nie miałam możliwości dojazdu komunikacją miejską. Zostało mi pojechanie taksówką za 30 euro (to ustalona w Rzymie cena za transport lotnisko – centrum). Mogłam tego uniknąć bo i tak nie leciałam do swojego miasta i rozważałam kilka miast.
  airplane wing

Jedna myśl nt. „10 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wizytą w Rzymie i Watykanie”

 1. Jeszcze nigdy nie byłam w Rzymie, chociaż nie jest to tak daleka wyprawa. Na pewno kiedyś się zdecyduję, ponieważ moim zdaniem jest to miejsce warte zobaczenia, chociaż raz w życiu. Takie poradniki są bardzo pomocne, można się wtedy odpowiednio przygotować do wyjazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.